Národní divadlo program 2025/2026

Prozkoumejte bohatý repertoár představení uváděných v historické budově Národního divadla, známé jako Zlatá kaplička. V našem kalendáři představení najdete pestrou nabídku činohry, opery i baletu. Vyberte si inscenaci, která vás osloví, a zažijte jedinečnou atmosféru jednoho z nejvýznamnějších divadelních domů v České republice.

Název představení Datum Čas Volných míst Vstupenky

Představení v Národním divadle

Armida
Armida
Káťa Kabanová
Káťa Kabanová
Lazebník sevillský
Lazebník sevillský
Naši Furianti
Naši Furianti
Rusalka
Rusalka
Carmen
Carmen
Kráska a zvíře
Kráska a zvíře
Libuše
Libuše
Oněgin
Oněgin
Švanda dudák
Švanda dudák
Čert a Káča
Čert a Káča
Kylián – Mosty času
Kylián – Mosty času
Louskáček - Vánoční příběh
Louskáček - Vánoční příběh
Popelka
Popelka
Hordubal
Hordubal
Kytice
Kytice
Maryša
Maryša
Prodaná nevěsta
Prodaná nevěsta

Další scény Národního divadla

Nová scéna Národního Divadla
Nová scéna Národního Divadla
Státní opera Praha
Státní opera Praha
Stavovské divadla
Stavovské divadla

Národní divadlo v Praze – Symbol české kultury a umění

Národní divadlo je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí České republiky a od svého vzniku hraje klíčovou roli v rozvoji českého divadla, opery a baletu. Nachází se v srdci Prahy a představuje symbol české národní identity, která se formovala už v 19. století. Dnes tvoří Národní divadlo komplex několika scén, kde se uvádějí klasická i současná díla a kde se setkává tradice s moderním uměleckým přístupem.

Historie a vznik Národního divadla

Myšlenka na vybudování vlastního divadla jako symbolu české kultury se zrodila už v 19. století, kdy se český národ snažil prosadit svou jazykovou a kulturní identitu. Základní kámen Národního divadla byl položen 16. května 1868 za účasti široké veřejnosti a stavba byla financována především z národních sbírek. První slavnostní otevření proběhlo 11. června 1881 uvedením Smetanovy opery Libuše, ale krátce poté budovu postihl ničivý požár. Díky mohutné podpoře veřejnosti se podařilo vybrat potřebné finance na obnovu a Národní divadlo bylo znovu otevřeno 18. listopadu 1883.

Budovy a scény Národního divadla

Historická budova Národního divadla

Hlavní budova Národního divadla, známá jako Zlatá kaplička, se nachází na Masarykově nábřeží u Vltavy. Postavena byla v novorenesančním stylu podle návrhu architekta Josefa Zítka a její interiér zdobí umělecká díla významných českých malířů Mikoláše Alše, Františka Ženíška a Vojtěcha Hynaise, jehož slavná opona je jedním z nejvýraznějších symbolů divadla.
Tato budova je hlavní scénou pro činohru, operu a balet, a její atmosféra podtrhuje významná představení klasického i moderního repertoáru.

Nová scéna

Vedle historické budovy se nachází Nová scéna, která byla otevřena v roce 1983. Tato modernistická budova se svými skleněnými bloky na fasádě se výrazně liší od historického stylu hlavní budovy. Nová scéna je domovem experimentálního divadla, moderních inscenací a multimediálních projektů, včetně legendární Laterny magiky, která kombinuje prvky divadla, filmu a vizuálních efektů.

Stavovské divadlo

Nachází se na Ovocném trhu a je jedním z nejstarších evropských divadel. Postaveno bylo v roce 1783 v klasicistním stylu a je úzce spojeno s Wolfgangem Amadeem Mozartem, který zde v roce 1787 osobně dirigoval světovou premiéru své opery Don Giovanni. Dnes se zde uvádějí činoherní i operní inscenace, a divadlo si zachovává svůj historický půvab.

Státní opera

Nachází se poblíž Hlavního nádraží a byla otevřena v roce 1888 jako Nové německé divadlo. Po roce 2012 se stala součástí Národního divadla a je dnes centrem operní tvorby s bohatým repertoárem děl skladatelů jako Verdi, Puccini či Wagner. Její novobarokní interiér patří mezi nejkrásnější v Evropě a dodává představením velkolepou atmosféru.

Repertoár a umělecké soubory

Národní divadlo nabízí pestrou paletu inscenací, které pokrývají široké spektrum žánrů:

  • Činohra – moderní i klasická dramatická tvorba, jak česká, tak světová.
  • Opera – inscenace nejslavnějších světových oper i děl českých skladatelů.
  • Balet – inscenace klasických baletů i moderní taneční tvorby.
  • Laterna magika – unikátní multimediální projekty, propojující divadlo s filmem a vizuálními efekty.

Význam Národního divadla v české kultuře

Národní divadlo není jen místem, kde se uvádějí představení – je živým symbolem české kultury a identity. Od svého vzniku se podílí na formování uměleckých hodnot, objevuje nové talenty a poskytuje prostor pro inovativní a experimentální tvorbu. Každoročně přitahuje tisíce diváků z Česka i ze zahraničí a zůstává jedním z nejvýznamnějších kulturních center v Evropě.

Pokud chcete zažít jedinečnou atmosféru divadelního umění a být součástí tradiční i moderní tváře české kultury, Národní divadlo je místem, které byste neměli minout.

Kontaktní údaje a mapa

Napsat komentář